Historický plynojem, v jehož útrobách má v budoucnu vzniknout víceúčelová aula, začala postupně na šestatřiceti místech zvedat skupina speciálních heverů.

Odborníci ze společnosti Hutní montáže na návrh proslulého architekta Josefa Pleskota zahájili proces vyzdvižení celého zvonu, který dříve sloužil jako obří zásobník plynu. Složité operaci, která potrvá zhruba jeden měsíc, předcházely týdny přípravných prací.

Stroje budou v následujících dnech vyzdvihovat zvon plynojemu rychlostí asi šest centimetrů za hodinu. „Použili jsme technologii, která je atypická především z hlediska váhy, dosahující osmi stovek tun,“ uvedl vedoucí celého projektu Aleš Zemánek.

Náročná je především synchronizace zdvihu. „Šlo o objekt, který sloužil jako plynojem a s jiným využitím se nepočítalo, takže na nějaké technologické nepřesnosti se tehdy nebral zřetel. Počítáme s tím, že dlouho nevyužívaný zvon plynojemu se může při zvedání zadrhávat,“ dodal.

Plynojem má v současné době výšku necelých 18 metrů, po dokončení manévru bude přes 30 metrů vysoký a kromě toho získá ještě ocelovou nástavbu s proskleným prostorem.

Kromě rekonstrukce plynojemu, který má sloužit jako víceúčelová aula, bude v letošním roce pokračovat také přestavba tzv. VI. energetické ústředny, kde má vzniknout interaktivní technické muzeum.

Bude se pokračovat také v budování prohlídkové trasy na jedné z vysokých pecí. Všechny objekty mají být v budoucnu součástí Světa techniky, jehož vybudování podpoří fondy Evropské unie. Na polovinu letošního roku se připravuje podpis smluvní dokumentace, hodnota projektu přesahuje přes půl miliardy korun.