Pod názvem BIO 4 roste v dánské Kodani nová elektrárna o kapacitě přibližně 150 MW. Montáž fluidního kotle, který bude spalovat až 90 % biomasy (ročně 1,2 milionu tun dřevní štěpky), bude zajišťovat společnost Hutní montáže. Jedná se o významnou zakázku v objemu 14,5 miliónu euro rozloženou do dvou let.

 „Pro nás představuje tato zakázka vlastně návrat do Dánska po hodně dlouhé době. Naposledy před mnoha a mnoha lety jsme tam montovali větrné elektrárny. Těší nás, že se na tento trh vracíme zrovna takovou referenční zakázkou, vždyť i pro našeho partnera Valmet je stavba BIO 4 HOFOR dosavadním největším projektem tohoto typu,“ dodal Miroslav Přecechtěl.

Podle něj bude na montáži kotle ve špičce pracovat až 150 lidí. Celkem bude smontováno 7.289 tun technologických zařízení a potrubí, a provedeno kolem 10 tisíc svarů. V rámci montáže budou také provedeny unikátní těžké zdvihy, z nich nejtěžší bude jeden ze dvanácti ekonomizérů o hmotnosti 169 tun.

Elektrárna je velice zajímavá i architektonickým řešením, které podtrhuje důraz investora na udržitelné a obnovitelné zdroje energie. Jedna strana fasády je totiž koncipovaná jako procházka lesem. (Záměr architektů je vidět na vizualizaci konečné podoby elektrárny.)