Ostravská společnost Hutní montáže, která je specialistou na stavebně-montážní dodávky průmyslových celků, mostů a ocelových konstrukcí, rozšiřuje svou působnost o Finsko. Jde o vstup na zcela nové teritorium, kde firma dosud nepůsobila. Nyní se připravuje na rozsáhlou výstavbu energetického kotle pro finskou společnost Foster Wheeler Energia v Lappeenranta. Uzavřený kontrakt má hodnotu 8,3 milionu euro (tedy přibližně 225 milionů korun).

"Současně jednáme o další, podobně rozsáhlé zakázce, a to opět na montáž energetického kotle," doplnil generální ředitel Hutních montáží Miroslav Přecechtěl. Upřesnil, že v obou případech půjde o kompletaci technologických zařízení kotlů.

Práce na montáži prvního kotle pro Finsko začnou v příštím roce a skončí v červenci 2009. V hlavních etapách vyšlou Hutní montáže na stavbu až 190 svých špičkových zaměstnanců. Druhý projekt zatím společnost, s ohledem na nedokončená jednání o smlouvě, nechce podrobněji komentovat.

Vedle Finska pokračují Hutní montáže v plnění kontraktů také v dalších evropských zemích. Například v Německu tento měsíc začaly práce na už dříve avizované zakázce pro společnost Hitachi Power Europe. Ostravská montážní firma bude pro tuto renomovanou společnost do října 2008 montovat technologická zařízení tlakové části kotle o výkonu 750 MW, což představuje montáž více než pěti tisíc tun technologických zařízení a potrubí, a to až do výšky přes sto metrů. Německý projekt je v hodnotě zhruba 270 milionů korun.

"V zahraničních zakázkách je pro nás podstatné, že všechny projekty v energetice jsou realizovány pro renomované mezinárodní společnosti, jakými jsou Andritz, Alstom, Foster Wheeler, Hitachi (Babcock) a další, se kterými máme dlouhodobější vztahy. Novým projektům předcházelo v minulosti mnoho úspěšně realizovaných společných akcí," doplnil generální ředitel k dění na zahraničních trzích.

Největší zakázky v energetice mají ale Hutní montáže na domácím, českém trhu. Největším projektem současnosti je rekonstrukce a modernizace uhelné elektrárny ČEZ v Tušimicích. Jedná se o rekonstrukci čtyř kotlů rozdělenou do dvou etap. "Demontáž prvních dvou kotlů byla ukončena letos v září a v říjnu jsme zahájili montáž nových technologií kotlů. Celkový objem montážních prací je pro naši firmu bezmála tři čtvrtě miliardy korun," připomněl M. Přecechtěl. Jak doplnil, následovat by měly rekonstrukce tří kotlů prunéřovské tepelné elektrárny. 

Hutní montáže jsou s více než 700 zaměstnanci jednou z největších montážních firem v ČR. Vedle technologií pro energetiku, petrochemii či chemii jsou jejich doménou také montáže mostů. Společnost se podílela na řadě přemostění v tuzemsku - například na dálnici D8 do Německa či na dálnici D 47 do Polska. V loňském roce získala významné kontrakty tohoto typu také na Slovensku, kde podepsala zakázky dosahující v součtu přes 100 milionů českých korun.