10.11.2009 - Akciová společnost Hutní montáže  investovala 114 mil. Kč. Kč do unikátního pásového jeřábů, který je teprve druhým strojem tohoto typu v ČR.

Nosnost jeřábů je 600 tun.Určen je pro manipulaci se speciálními břemeny, jakými jsou např. části energetických systémů elektráren. V rámci Evropy se pohybuje jen takovýchto strojů několik desítek Na celém světě se ročně na zakázku vyrábí jen pár těchto obřích strojů. Přepravu jeřábů na místo prací zajišťuje až 35 kamionů, montáž zařízení na místě pak trvá v průměru tři dny.

  "Je to skutečně unikátní stroj. Naše firma počítá s jeho nasazováním na energetické zakázky.  Momentálně je tento stroj nasazen na výstavbě paroplynové elektrárny v Malženicích u Jaslovských Bohunic na Slovensku, "vysvětlil generální ředitel Hutních montáží Miroslav Přecechtěl. Po stavbě slovenské elektrárny by měl kolos podle něj pracovat na obnově české elektrárny v Tušimicích, kde bude pravděpodobně po celý příští rok. Obří pásový jeřáb se dokáže posouvat po zpevněném povrchu s uchopeným břemenem. Jeho rameno přitom měří až 168 metrů. Díky tomu je schopen náročných manipulaci s technologickými celky, což zrychluje a zefektivňuje montážní práce.  Společnost Hutní montáže v posledních 12 měsících (tedy od loňského listopadu), investovala do nákupu jeřábů celkem přes 200 mil. Kč.

 "Cílem je udržet pozice Lidra v nosných oborech, zejména v oblasti montáží energetických zařízení, chemických a papírenských technologií, velkých ocelových konstrukcí, včetně dopravních mostních děl," poznamenal M. Přecechtěl. Obnova montážních mechanizmů byla nutná i z důvodu efektivity jejich provozu. Obnovou se značně zvýší spolehlivost mechanizace.  Téměř všechny nejnovější jeřáby už mají ujasněno místo určení zakázky i na příští rok. Kromě českých a slovenských elektráren budou pracovat také například při montáží elektrárny v polském Belchatowu nebo v Německu, kde se s nimi na počítá při montáži technologie energetického kotle ve Wilhelmsavenu a nosné ocelové konstrukce elektrárny v Hammu.